KuruTube ta paylaştığım bazı kaynaklar..

4 Temmuz 2009 Cumartesi

KİTAP YAZARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Posted in by typhoon_92 | Edit

İnsanoğlunun masum zevkleri vardır .. Bunlar yaşandıktan sonra yere düşmüş hissi vermeyen , düşündükçe artan manevi zevklerdir.. Kitap yazmak da bunlardan biridir.
Kitap yazmaya orta okul yıllarımda başladım.. O zamanki yaptığım şeye kitap yazmak denmez tabii , sadece birşeyler karalıyordum..
Eğer uzun bir zamandır kafanızda bir kitap yazmak gibi bir fikir varsa , bunu hiç bekletmeyin derim ben !
Yazmaya başlarken şunları yapmalısınız;
* Çok kitap okuyup değişik üslupları görmek (unutmayın o anda okuduğunuz kitabın üslubuna benzer bir üslubu o günlerde yazdığınız yazılarda da kullanırsınız, bu yzden bir çok yazarı okumalı ve incelemelisiniz ki özgün bir tarzınız olabilsin.)
*Sürekli bir şeyler yazmak (eğer mükemmeliyetçi bir karaktere sahipseniz kitabınızı başladıktan sonra sonuna kadar devam ettirmeniz neredeyse imkansızdır. 10 veya 15 sayfaları da yazdıktan sonra en başlarda yaptığınız birkaç eksiği görüp tekrar başlayacaksınız. Ama bu birşeyler öğrenip kendinizi geliştirdiğinizin bir göstergesidir. Orta okul türkçe öğretmenim Ümit TOPAL şöyle derdi '' İnsan kendi yaptığını hiçbir zaman tam olarak beğenmez.. Bu da onun daha iyisini yapmasını sağlar.'')
*Taklitçilikten uzak olmak (asla bir film veya kitaptan kopyala yapıştır yapmayın , fakat hayatınızda geçen bir olayı yazmak taklitçilik değildir.)
*Geniş düşünün (Hayata karşı at gözlüğüyle bakmayın .. Her zaman olanı sorgulayın ve yeni fikirler üretmeye çalışın . Asla başkasının dediğini sorgulamadan kabullenmeyin çünkü bu kitabınızda ''okuyucuyu inandırma'' açısından gelişmenize yardımcı olacaktır.)
* Acele etmeyin (Eğer bu işe başlamak niyetindeyseniz , durakta oturup beklemeniz gereken bir şey var 'ilham'.. Tabi onun gelip kafanıza vurmasını da beklemeyin onu siz de bulabilir ya da çağırabilirsiniz.Ve hiçbir zaman belirli bir zamanı düşünerek bu zaman içinde şu kadar yazacağım demeyin.. 1 saat içerisinde gönül rahalığıyla yazdığınız 1 tek cümle , 100 sayfa lakırdıdan iyidir.)
*Tasarı hazırlayın (Kitap yazmaya başlamadan önce , yazacağınız olayları sırasıyla yazın , neyin üzerinde durmanız gerektiğini ve can alıcı noktaları belirleyin .. o esnada kullanacağınız içinizde kalmış bir cümle veya kelimeyi yanına not düşün.Ve karakterleri tek tek yazın, yanlarına da kişilik özelliklerini , ve birbirleriyle akrabalık derecelerini eklemeyi unutmayın. )
* Bölümlendirin (Romanınızı bölümlere ayırarak yazmanız olayları can alıcı noktalarda artistik olarak kesmenizi okuyucuda da heyecan ve ilgi yaratmanızı sağlar. Ayrıca o an anlattığınız mekan veya olaydan farklı bir mekana, olaya yada duruma kolayca geçiş yapmanızı sağlar.)
* Araştırma yapın (Romanınızın hayatın bir çok dalından bilgiler barındırması gerçeklik kalitesini etkiler. Mesleki , sanatsal ve genel kültür alanındaki birçok bilgi size bu konuda yardımcı olur.)
*Söz sanatlarına ve kelime oyunlarına ara sıra yer verin (Satır arası veya diyaloglarda okuyucunun düşündükten sonra anlayabileceği bir takım söz sanatları ve kelime oyunları okuyucuyu cezbeder ve onun haz almasını , metnin veya kitabın da akıcılık kazanmasını sağlar. )
Kitap yazmak sabır,çalışma, birikim ve yetenek işidir . Bu yüzden her daim geliştiğinizi unutmayın . Yukarıda verdiğim bilgilerin tümü kendi yaşadıklarımdan öğrendiklerimdir.Herhangi bir kopyala - yapıştır mevcut değildir. Okuyan okumayan herkese binlerce kez teşekkür ediyorum .. Tüm soru ve sorunlarınız için yorum bırakabilirsiniz.

33 Comments


 1. Adsız

  sizinle iletişime gecebileceğim bir e-posta adresi var mı acaba Tayfun Bey? :)

  11 Eylül 2010 15:05

 2. Adsız

  ben teşekkür ederim. Süper yazmışsın ve çok faydalı olacağına eminim. Size sormak istediğim konu ise; eğer yazdığınız yazı bir hayal ürünü ise,bu yazıyı imkanınız varsa, gerçekleştirerek yapmak doğru mudur? Mesela; örnek verirsek tatilde bir gencin başından geçen,can alıcı bir anı var. Bu hayal ürünü,bu yazının yazarı da paralı biri,bu hayali tatille gidip, yaşayıp bir yandan da yazsa,daha iyi olur mu?

  17 Eylül 2010 18:42

 3. typhoon_92 says:

  bana tayfun.pctk@hotmail.com adresinden ulaşabilirsin.. bu adresle facebooktanda ulaşabilirsin ...

  29 Eylül 2010 11:00

 4. Adsız

  çok teşekkür ederim Allah razı olsun. vermiş olduğunuz bilgiler kitap yazmak için aramış olduğum konuları oldukça genişletti. sizin yazdığınız ve yayınlamış olduğunuz kitabınız var mı ? bu bahsettiğiniz bilgilerin içerisinde yer aldığı bir kitabı okumak ve anlamak isterim .

  25 Kasım 2010 05:35

 5. Zeynep says:

  http://almilalmila.blogspot.com/ kitanızı okumayı isterim

  17 Mart 2011 10:59

 6. Adsız

  Çok beğendim gayet mantıklı açıklamlar ama kitap yazmak cidden sabır işi birden fazla kişilikte düşünmek zorunda olduğunuz düşünülürse :)) zor ama imkansız değil tabii:))

  28 Eylül 2011 00:23

 7. muhammet ÖZDEMİR

  -kitap yazmak yemek pişirmeye benzer,nasıl ki yemek yaparken nasıl yapacağınızı yazan bi tarif listesi olur ona göre sırayla malzemeleri koyar ve ölçüsünü kaçırmamaya dikkat edersiniz sizlere ufak bi önerim var;misafirlere(okuyuculara) ilk önce giriş olarak en güzel olan yemeginizi(yazınızı) sunun çünkü ilk başta onları kendinize hayran bırakırsanız severek ve heycanla diğer yemeğinizi(yazınızı) vermenizi bekler ve yavaş yavaş size (yazınıza)bağlanmaya başlıcaktır...

  9 Aralık 2011 11:07

 8. typhoon_92 says:

  evet tabi bunları yaparken bir de özne yüklem uyumuna da dikkat edeceğiz:))

  4 Ocak 2012 16:36

 9. Adsız

  Bende bişi sorcam?

  Kitabın ilk cümleleri nasıl olmalı, yani nasıl başlamalıyız?

  22 Ocak 2012 05:55

 10. tayfundutar says:

  bnde bir komedi kitabı yazmayı planlıyorum ama nasıl başlayacağımı girişte ne konulara yer vereceğ,m, tam olarak bilemiyorum

  10 Mayıs 2012 14:30

 11. Adsız

  ben bir kitap yazmakl istiyorum bir gerilim romanı bunu bütün kalbimle istiyorm defalarca denedim ama her 5 sayfada tekrar başa dönüyorum ve olmuyor. ne yapmam gerekiyor.

  4 Haziran 2012 09:08

 12. Adsız

  merhaba bende yazmayı deniyorum uzun yıllardır tuttuğum notlarım var fakat karakterleri seçmekte zorlanıyorum. bu yazıyı okuduktan sonra biraz cesaretlendim umarım gerçekten benim yüreğimi anlatan bir kitap olur.

  8 Haziran 2012 05:19

 13. Adsız

  Uzun süredir kendi kendime birkaç yazı çalışması yapıyorum.Okuldaki öğrentmenlerim çok güzel kompozisyon ve hikaye yazdığımı söyleyerek beni yazı yazmaya teşvik ettiler.İçimde tarif edemediğim heyecana benzer bir duygu beliriyor ve birden bel ki bilgisayarın başında belki de elimde kağıt kalemle yazarken buluyorum kendimi.Şu ana kadar 4 ayrı hikayem var.Onları kitap şekline getirmek istiyorum.Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

  12 Ağustos 2012 00:57

 14. typhoon_92 says:

  tayfun.pctk@hotmail.com adresini facebookta aratarak benimle oradan iletişime geçebilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım elbette.

  14 Ağustos 2012 09:33

 15. Nüsret Türe says:

  Babam Seyid Mahmudhan Türe Cenubi Türkistan'da veli bir zat olarak gçmiş Hakında Afganistan Pakistan ve Özbekistanda bir çok kitaplar yazılmış Özbeklerin yazdığı EBEDİ SAĞINCLAR ve FIRAQ VADİSİ isimli kitaplardaki bilgilere ilave olarak Babamla bizzat yaşadığım anıları yazmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz?

  10 Kasım 2012 00:11

 16. Adsız

  herkesn oldugu gibi benmde farklı bir hayat hikayem var ve kendime güvenyrm yzma konusunda tek sorunum varki anlatıcaklarımdan ailem etkilenebilir yani farklı konuları nasıl anlatmalıyım bunun için yardmcı olrsanız sevinirm...

  8 Aralık 2012 16:33

 17. Adsız

  Bunda yaş sınırı var mi ? Yani reşit olmayan biri de rahatlikla kitap çikartabilir mi ?

  25 Aralık 2012 12:04

 18. Adsız

  Selamlar...
  Bende kitap yazıyorum başını beğeniyorum başlangıcı;
  Yağmur yağıyordu [kahramanın ismi] bir taksi çevirdi ve böyle devam eder:)
  ModernCraft

  11 Ocak 2013 12:07

 19. Adsız

  acaba kitabın kpagını nasıl tasarlayabilirim? yardmcı olurmusnuz? nasıl yapacagımı bilimiyorum:(((

  21 Ocak 2013 12:37

 20. Adsız

  bende şuanda kitap yazmaya başladım bir macera yada polisiye gibi ama sayfam az oluyor şuan 26. sayfadayım yazılarımı nasıl uzun tutabilirim

  1 Şubat 2013 09:43

 21. Adsız

  güzel paylaşım

  25 Şubat 2013 01:41

 22. Adsız

  bende performans ödevinde çok yardımcı oldu ve size çok teşekkürler

  18 Mart 2013 09:15

 23. Adsız

  ben en yakın arkadaşımla bir kitap yazıyoruz okulumuzdaki rehber öğretmenimiz bize her konuda yardımcı oluyor ama her defasında giriş gelişme ve sonuç ları belirleyemiyoruz yani olayı okurlara tam anlatamıyoruz ve artık sıkılıyorum fakat sizden cesaret bulacağımızı umuyoruz ... gamze ve hanife

  3 Nisan 2013 12:05

 24. Adsız

  Türkiye'de ilk defa dünyanın her yerinden katılımın sağlanabileceği Online Roman Yazarlığı Eğitimi verilmektedir. Senaryoekibi.com'un verdiği bu eğitime ait ayrıntıları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
  http://www.senaryoekibi.com/?pnum=55&pt=Online%20Roman%20At%C3%B6lyesi

  13 Nisan 2013 14:53

 25. Adsız

  merhaba. öncelikle yazdıklarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. kitabım hemen hemen hazır olaylar karakterler mekan herşey hazır ama daha yazmaya başlamadım. daha doğrusu nasıl başlamam gerektiğini bilmiyorum. bana yardımcı olursanız çok memnum olacağım. şimdiden çok teşekkür ederim

  3 Haziran 2013 12:32

 26. Halil Cakir says:

  Öncelikle yazmış olduğun bilgiler için size tesekkulerimi arz ediyorum ... Ben bireyler yazmak istiyorum ama öyle bişey olucak ki . Hani düşünce öZgürlüğüne yer vermek istiyorum yani olay su düşündüklerimi kaleme özgürce bırakmak istiyorum... Sizce bu tarz bişey nekadar başarılı olabilir. Cevabinizi mail olarak atarsaniz sevinirim sheriff_@windowslive.com yada facebook tan dark_123000@hotmail.com

  13 Temmuz 2013 05:10

 27. Halil Cakir says:

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için tesekkurlerimi sunmak istiyorum .... Yukarı belirtmiş olduğunuz .. kendi tarzınız olsun cumleden yola çıkarak .. benim düşünce adlı bir fikir projem var ve bunu faaliyete geçirmek istiyorum ... Düşündüğümü direk kalemimle aylasip düzeltmeler yapmadan yazmak istiyorum ... Hatalarıyla yada arada sokak agizi arada küfür arada kızgınlık arada yaradılış ... Sizce bu şekilde nekadar başarılı olur.yada neler ortaya çıkabilir. İlginiz için teşekkürler cevabinizi mail olarak sheriff_@windowslive.com yada facebook dark_123000@hotmail.com

  13 Temmuz 2013 05:15

 28. Adsız

  ben roman yazmaya basladım ama romanımda istedıgım kadar derine inemiyorum onun dısında her sey cok iyi

  13 Temmuz 2013 11:59

 29. Adsız

  bir kitap yazmak istiyorum neler gerekli

  27 Temmuz 2013 04:28

 30. Adsız

  ben bir kitap yazcam neler gerekli bilemiyorum

  27 Temmuz 2013 04:30

 31. Adsız

  bende kitap yazmak istiyorum ama henüz kendi üslubum yok. fantastik bir kitap yazmak istiyorum aklımda birçok yeni düşünce var ama üslubum olmadığın için çok fazla tökezliyorum. bu konularda fazla toyum ama fikirlerimi, hayallerimi gerçekleştirmek için çok fazla calisicam ;)

  30 Ağustos 2013 15:20

 32. Adsız

  nasıl başlamalıyız

  14 Aralık 2013 11:58

 33. Tuba Ergun says:

  Teşekkürler.

  7 Ocak 2014 01:35

Leave a Comment

Şu anda sitede online kişi var.

NeoCounter